TOP150: najlepsze piosenki 2015 roku (150-101)

 150. KODALINE UNCLEAR Muzyka irlandzkiego zespołu Kodaline nie należy do moich ulubionych brzmień. Jest taka… bezpieczna, jeszcze niedojrzała. Choć na ich nowej płycie znalazłam niezły numer. “Unclear” to spokojna, ale nie ckliwa kompozycja, charakteryzująca się wspaniałym chórkiem. Ulubiony cytat: You shouldn’t give up on the dreams in your mind.

 149. MINDY JONES I WILL LET YOU GO Amerykańska wokalistka wydanie debiutanckiego longplay’a ma dopiero przed sobą, ale co jakiś czas raczy nas epkami. Na jednej zwraca uwagę lekko niepokojący cover “I Will Let You Go” z repertuaru Daniela Ahearna. Ulubiony cytat: I’m standin’ in water, with light on my should, the weigh of the doubt, turns me to glass.

 148. NEW YEAR’S EVE Duńska wokalistka dzień przed poprzednim Sylwestrem umieściła w sieci piosenkę, która niestety nie załapała się na moją poprzednią listę najlepszych utworów roku. Umieszczam ją dziś, bo jest tego warta. „New Year’s Eve” jest spokojną, melancholijną kompozycją, jakiej w swojej dyskografii MØ jeszcze nie miała. Ulubiony cytat: We’re allowed tonight to pretend we are free.

 147. MEGHAN TRAINOR BANG DEM STICKS Ładnie Meghan wypada w przebojowym popie, ale mnie porywa jej zadziorne nagranie “Bang Dem Sticks”. Tekst do najlepszych nie należy, ale wiele wynagradzają orkiestrowe wstawki i rapowe partie. Panna Trainor zdecydowanie częściej powinna rymować. Ulubiony cytat: He looking so good when he bang dem sticks.

 146. THE NATIONAL SUNSHINE ON MY BACK Na nowy album zespołu przyjdzie nam trochę poczekać, dlatego witajmy z radością każdy unreleased track. Ten numer pochodzi z sesji do “Trouble Will Find Me”. Jest typem utworu, który niby znasz dzień, ale wydaje ci się, że jest z tobą już kilka dobrych lat. Ulubiony cytat: Sunshine on my back is the only kind I like.

 145. THE VACCINES HANDSOME Piosenka zapowiadała nowy album zespołu, zachęcając mnie do sięgnięcia po całość. Wydawnictwo „English Graffiti” wita nas szybkim, dynamicznym utworem „Handsome”, który może być naciąganym hymnem wszystkich narcyzów. Ulubiony cytat: My body is a temple, you can worship at my feet but I might kick you in the teeth.

 144. COLDPLAY EVERGLOW Nigdy jeszcze nie miałam z Coldplay takiej sytuacji. Nowa płyta, a ja nie wiem, która piosenka jest najlepsza. Wszystkie super? Nie, wręcz przeciwnie. W końcu stanęło na balladzie “Everglow”, która od biedy przypomina starsze spokojne nagrania zespołu. Ulubiony cytat: When we see people come, we see people go.

 143. FYFE ST. TROPEZ Piosenka Brytyjczyka niby zapożyczyła tytuł od nazwy słynnego francuskiego kurortu, ale nijak cieszy nasze uszy lekką, wakacyjną melodią. Zamiast niej mamy coś lepszego – orkiestrowe, epickie wręcz momenty, które brzmią jak podebrane z szuflady Woodkida. I jest dobrze. Ulubiony cytat: And I won’t fight a little bit, there’s nothing to lose.

142. SELAH SUE REASON Tytułowe nagranie z nowej płyty Belgijki spodobało mi się od razu. Podszyty zimnym elektronicznym bitem utwór uwagę zwraca przede wszystkim wykonaniem. Selah zdziera sobie głos aż miło. Na uwagę zasługuje także koncertowa wersja piosenki. Tego tak łatwo się nie zapomina. Ulubiony cytatSo she can find a place where she won’t feel bad no more.

141. MADONNA HOLY WATER Królowa muzyki pop ma tuziny lepszych piosenek. “Holy Water” z tegorocznego “Rebel Heart” spodobało mi się jednak ze względu na swój czarny, nietrudny do przypomnienia sobie bit i zadziorny, niegrzeczny charakter. To po prostu cała Madonna.  Ulubiony cytat: I promise you it’s not a sin, find salvation deep within.

 140. WOODKID FEAT. LYKKE LI NEVER LET YOU DOWN Uwielbiam Woodkida i lubię Lykke Li. Nic więc dziwnego, że news o współpracy tych dwojga mnie zelektryzował. Ich duet, „Never Let You Down”, jest przejmującą, ponurą balladą. Co więcej – to najzwyklejsza piosenka w karierze Woodkida i jedna z najlepszych od Lykke Li. Ulubiony cytat: Have your heart torn apart, feel your love flowat astray.

 139. JILL SCOTT CLOSURE Niesamowite jest to, że w tak plastikowych czasach są jeszcze wokalistki, które śpiewają całą sobą. Należy do nich i Jill Scott, która wie, co znaczy stara szkoła, co pokazuje choćby jej żywiołowe, mocne rhythm’and’bluesowe nagranie “Closure” flirtujące z funkiem.  Ulubiony cytat: You’re thinking it’s a new beginning, when I know that it’s the ending.

 138. REBECCA FERGUSON GET HAPPY Ta napisana w latach 30. a rozsławiona przez Judy Garland kompozycja w wersji Ferguson jest aż nierealistycznie wesoła, skoczna i żywiołowa. Czasem trudno jest się uśmiechnąć, ale “Get Happy” powinno tu pomóc. Ulubiony cytat: Forget your troubles and just get happy, you better chase all your cares away.

 137. FYFE FOR YOU Paul Dixon, Brytyjczyk działający pod pseudonimem Fyfe, list przebojów nie podbił, ale wydał dobry album. Do najlepszych propozycji Brytyjczyka z krążka “Control” należy przede wszystkim wyjątkowe, zagnieżdżające się w pamięci „For You” ze swoją wspaniałą saksofonową partią. Ulubiony cytat: I wish I could shout, but it never seems to change.

 136. ST. VINCENT BAD BELIEVER Reedycja ubiegłorocznej płyty “St. Vincent” przyniosła nam nową porcję udanych piosenek Annie Clark. W uszy rzuca się przede wszystkim  “Bad Believer”. Tak roztańczonego (ze smakiem!) kawałka St. Vincent jeszcze nam nie zaprezentowała. Ulubiony cytat: Lost the spirit out the car window, bad by righteous, righteous hands.

 135. CIARA I BET Dojrzała, utrzymana w wolnym tempie, wprost klasyczna (Ciara nie ukrywa swojej sympatii do lat 90.) piosenka łączy kołyszące rhythm’and’bluesowe rytmy z akustycznymi zagrywkami, podbijając wartość płyty “Jackie” i stając się jednym z najmocniejszych singli Ciary. Ulubiony cytat: But I bet you start loving me (I bet) soon as I start loving someone else.

 134. AWOLNATION I’M ON FIRE Znana z niemalże epickiego „Sail” formacja AWOLNATION zaprezentowała nam zwiewny, gitarowy, folkowy numer „I’m on Fire”. Pod płaszczykiem akustycznego grania skrywają się jednak ledwo wyczuwalne elektroniczne dźwięki. Całość, choć brzmi prosto, robi spore wrażenie. Ulubiony cytat: I can take you higher I’m on fire.

 133. SELAH SUE ALWAYS HOME Belgijska gwiazda znana przede wszystkim z przeboju “This World” powróciła w 2015 roku z nową, nieco mniej udaną płytą, która broni się kilkoma nagraniami – do nich należy akustyczna ballada “Always Home”, będąca potwierdzeniem powiedzenia, że siła tkwi w prostocie. Ulubiony cytat: Where do I go when stars go blue? By my eyes see the rest of the way.

 132. SELENA GOMEZ ME & MY GIRLS Rozszalała nam się ta Selena! Tak wciągającej piosenki jeszcze nie miała. Mocny podkład, seksowne, zadziorne wykonanie, modny saksofonowy hook i pokaz girl power. Z taką Seleną Gomez chce się wychodzić na miasto i urządzać dzikie imprezy. Ulubiony cytat: I’m going home with who I came with And who I came with’s not you.

 131. KELLY CLARKSON BAD REPUTATION „Bad Reputation”, które trafiło na deluxe ostatniej płyty Clarkson, należy do najlepszych piosenek w karierze Kelly. Utwór charakteryzuje się bogatą aranżacją i jest przykładem porządnej, popowo-orkiestrowej kompozycji. Ulubiony cytat: You never see stars shinin’ in my eyes, ruinin’, ruinin’ my, my bad reputation.

 130. JENNIFER HUDSON REMEMBER THE MUSIC W “Dreamgirls” Hudson pokazała, że ma aktorski talent. Ostatnio podziwiać ją mogliśmy w serialu “Empire”, na potrzeby którego nagrała ten elegancki, soulowy utwór, w którym powołuje się na terapeutyczną moc muzyki. Ulubiony cytat: You live and you learn even when you think that times get hard.

 129. DISCLOSURE FEAT. SAM SMITH OMEN Disclosure postanowili powtórzyć sukces „Latch” i ponownie do współpracy zaprosili Sama Smitha. Wyszło im lepiej, niż się spodziewałam. O ile „Latch” nie potrafi zostać mi w głowie na dłużej, tak osnute pewną tajemnicą „Omen” to piosenka nietrudna do zanucenia. Ulubiony cytat: I didn’t pay attention to the light in the dark.

 128. DIANA KRALL IF I TAKE YOU HOME TONIGHT Są takie piosenki, które jakoś niczym szczególnym się nie wyróżniają, a ich największą zaletą jest to, że po prostu są i pozwalają choć na chwilę przenieść się słuchaczowi do krainy marzeń. Idealnym przykładem jest “If I Take You Home Tonight” w wersji Krall. Ulubiony cytat: If you let me take your hand, there are places I could bring you to.

 127. JOSS STONE THIS AIN’T LOVE Pierwsza autorska od przeszło czterech lat płyta Joss Stone “Water for Your Soul” przyniosła kilka niezłych kawałków. Sporo na niej brzmień reggae, choć jedną z lepszych piosenek jest soulowe “This Ain’t Love”. 100% Joss w Joss.  Ulubiony cytat: Reality is staring us right in the face, I’m in a place I can’t seem to turn around.

 126. THE WEEKND CAN’T FEEL MY FACE Można narzekać na zbyt mainstreamowe oblicze The Weeknd, ale ciężko nie polubić jego wyprodukowanego przez Maxa Martina singla. Popowe, obdarzone refrenem, który nie chce wylecieć z głowy “Can’t Feel My Face” naprawdę daje radę. Ulubiony cytat: And she’ll always get the best of me, the worst is yet to come.

 125. MELANIE MARTINEZ SOAP Jedną z najciekawszych piosenek na debiutanckim albumie Martinez “Cry Baby” jest “Soap”. Ta udana piosenka intryguje i zwraca uwagę bąbelkowym hookiem i pięknym smyczkowym zakończeniem, pokazując, że mamy do czynienia z niebanalną dziewczyną. Ulubiony cytat: I’m tired of being careful, tip toe, trying to keep the water warm.

124. BRANDON FLOWERS CAN’T DENY MY LOVE Powrotny solowy singiel Brandona Flowersa z początku nie przypadł mi do gustu. Kiedy jednak refren tego kawałka błąkał się po mojej głowie kilka dobrych dni, moje zdanie o nim uległo zmianie. To bardzo przebojowa, wyrazista kompozycja, o której ciężko zapomnieć. Ulubiony cytat: When you close your eyes, tell me what you see.

 123. JANET JACKSON WELL TRAVELED Podparte chórkiem i stworzone do rozbrzmiewania w wielkich koncertowych halach i na stadionach „Well Traveled” to kompozycja, która przywodzi na myśl rockowe przeboje z lat 80. ubiegłego wieku. W wersji Janet brzmi to zaskakująco. Ulubiony cytat: The only place in my life that I’ll miss (…) It’s a place I don’t know.

 122. JOSS STONE STAR Wokalistka ciekawie wypada w słonecznym, bujającym klimacie reggae, choć najbardziej na jej płycie lśnią piosenki mniej tym gatunkiem inspirowane. Do gustu przypadło mi szczególnie rhythm’n’bluesowe „Star” równie dobrze powstać by mogło w połowie lat 90. Ulubiony cytat: We are who we are, love us or move on, don’t you know that there’s a star guiding everyone.

 121. BRANDON FLOWERS I CAN CHANGE Oj, zmienił się Brandon. Zaczynające się niepozornie “I Can Change” nie pasuje do stylistyki The Killers. Taneczna melodia, klimat kolorowych lat 80., sample z „Smalltown Boy” Bronski Beat tworzą jedną z najbardziej przebojowych piosenek roku. Ulubiony cytat: When you’re out of luck I’ll be what you’re looking for.

 120. K-FACE RULES DARK LORD FUNK Znudziła wam się piosenka “Uptown Funk” Marka Ronsona i Bruno Marsa? A może jesteście fanami Harry’ego Pottera i chcecie się trochę pośmiać? Odpalajcie “Dark Lord Funk”. Warto zwrócić uwagę na tekst (!) i refren, który podkręcony został muzyką z filmu. Ulubiony cytat: Saturday night and we takin Hogwarts, don’t believe me, just watch.

 119. IMAGINE DRAGONS I’M SO SORRY Można jęczeć, że Imagine Dragons są kolejnym komercyjnym zespołem grającym radiowego rocka. Mi ich muzyka się podoba, bo w swojej kategorii są bezkonkurencyjni. I długo pozostaną, skoro serwują nam takie numery jak zadziorne, wsparte gitarami elektrycznymi “I’m So Sorry”. Ulubiony cytat: You never know the top till you get too low.

 118. BRANDON FLOWERS STILL WANT YOU Natchnione “Still Want You” jest jednym z najciekawszych solowych nagrań lidera The Killers z albumu “The Desired Effect”. A to wszystko za sprawą zaproszenia do współpracy żeńskiego chórku, który przybliża całą kompozycję do stylistyki gospel. Jakże świetnie musi to brzmieć na żywo. Ulubiony cytat: A piece of mind is a lot to ask for.

 117. KING DUDE ROSEMARY Thomas Jefferson Cowgill przyjął sobie dość specyficzny pseudonim. King Dude po polsku oznaczać może… króla lalusia. Jego muzyka jednak lalusiowata nie jest. Wręcz przeciwnie, co pokazuje nam pierwsze jego nagranie w moim zestawieniu – utrzymane w szybszym tempie, dark folkowe “Rosemary”, wzbogacone o świetne kobiece partie.

 116. JESSIE WARE MEET ME IN THE MIDDLE Nie często wracam do drugiego studyjnego albumu Brytyjki, ale jej utwór do soundtracku filmu „50 twarzy Grey’a” mogę męczyć i męczyć. Jessie naprawdę zaskoczyła. Jej piosenka jest elegancka, ale nie pozbawiona pieprznego pierwiastka. Ulubiony cytatIf I’d only been dreaming, you weren’t always hiding, it took two to break us down.

 115. IMAGINE DRAGONS ROOTS Trochę mi zespołu szkoda, bo mimo dobrych nowych kompozycji sukcesu nie odnieśli. Postanowili jednak docenić wsparcie fanów i zaprezentowali “Roots” – wpadający w ucho, nieprzesadnie dynamiczny kawałek o blaskach i cieniach muzycznej działalności. Ulubiony cytat: I’m going back to my roots, another day, another door, another high, another low.

 114. BEYONCE CRAZY IN LOVE 2014 REMIX Nie lubię oryginalnej wersji tej piosenki. Nie rozumiem jej fenomenu. Ale remix to już moja muzyczna bajka. Przystępna, ale nieco trącąca banałem piosenka stała się klimatycznym, mocnym numerem, charakteryzującym się hipnotyczną wręcz melodią i opętanym wykonaniem Beyonce. Ulubiony cytat: I look and stare so deep in your eyes.

 113. JANET JACKSON GON’ BE ALRIGHT Nie przypominam sobie, by Janet miała podobną piosenkę w swojej dyskografii. Bogato zaaranżowana kompozycja to przebojowy, zachęcający do tańca numer, którego stylistyka przypomina mi film “Dreamgirls”, do którego niedawno wróciłam. Ulubiony cytat: Put a little love into everything you do.

 112. LEONA LEWIS FIRE UNDER MY FEET Popowe „Fire Under My Feet” to nie tylko najmocniejszy punkt na nowej płycie Lewis, „I Am”, ale i jeden z najlepszych numerów w karierze Brytyjki. Szybkie tempo, wyraźny rytm i wpływy muzyki gospel sprawiają, że ciężko wyrzucić to nagranie z głowy. Ulubiony cytatThought it’d bury me, instead, I’m set free.

 111. JAZMINE SULLIVAN STUPID GIRLS Najlepsza propozycja na powrotnym wydawnictwie Jazmine brzmi jak… nagranie podebrane Amy Winehouse. Refren może trochę trąci banałem, ale śpiewane niższym głosem zwrotki przypominają o zmarłej Brytyjce. Niezła soulowo-rhythm’and’bluesowa piosenka. Ulubiony cytat: And you have to choose to use your head or be a stupid girl.

 110. EAGLES OF DEATH METAL SAVE A PRAYER Cover utworu Duran Duran, który po zamachach islamistów w Paryżu nabrał nowego znaczenia i połączył koncertowych maniaków na całym świecie. Wersja Eagles of Death Metal to zgrabny numer spod szyldu garage rock. Jest w tym jednak pewna melancholia. Ulubiony cytat:  Don’t save a prayer for me now, save it ’til the morning after.

 109. KELELA THE HIGH Na długogrający debiut tej pani czekam od dawna. Na razie zadowolić się musiałam epką “Hallucinogen”, której najmocniejszym punktem jest długie, utrzymane w klimatach futurystycznego r&b i niepozbawione zmysłowej nutki “The High”. Ulubiony cytat: Your hands are firm around my waist, they’re moving south my saving grace.

 108. LIL MAMA ROCKABARBABY Raperka ani na chwilę nie odpuszcza, ani na chwilę nie robi przerwy, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Jej nawijka robi tak oszałamiające wrażenie, że do listy moich marzeń dołączyło kolejne: zobaczyć miny Nicki Minaj i Iggy Azalei po usłyszeniu, jak potrafi rymować Lil Mama. Czujecie już oddech konkurencji na plecach, drogie panie?

 107. LADY GAGA TILL IT HAPPENS TO YOU Gaga ostatnio pozytywnie zaskakuje. Najpierw jazzowa płyta, potem najbardziej osobista piosenka w karierze. Balladowa, sięgająca orkiestrowego popu kompozycja porusza i skłania do refleksji. Świetnie słyszeć Amerykankę bez komputerowych efektów. Prostota jej służy. Ulubiony cytat: Till it happens to you, you won’t know how I feel.

 106. BLACK EYED PEAS YESTERDAY Bez Fergie, ale za to w wielkim stylu. Na takie fasolki się zawsze czeka. Piosenka w niczym – na szczęście – nie przypomina ostatnich kompozycji Black Eyed Peas. Powrócił hip hop. Zniknęło nieznośne EDM. Powiało retro i starą, dobrą szkołą. Ulubiony cytat: Take them back to the future, take them to the true school.

 105. ANGEL HAZE IMPOSSIBLE Można było narzekać, że album “Dirty Gold” jest bezpieczny i zbyt wygładzony. Buntownicza natura Angel ujawnia się w nowych produkcjach, do których należy i lekko agresywne, gorączkowe “Impossible”, za którego nerwową produkcję odpowiada Tk Kayembe. Ulubiony cytat: I am a sickness, man, I am a cancer, I know the devil, man, I am his handler.

 104. LANA DEL REY MUSIC TO WATCH BOYS TO Piosenka powinna zadowolić fanów pierwszej płyty Del Rey, “Born to Die”. Nie jest tak staroświecka. “Music to Watch Boys To” posiada wpadający w ucho refren i aranżację opartą na dźwiękach m.in. gitary akustycznej i niespiesznej perkusji. Ulubiony cytat: I know what only the girls know – lies can buy eternity.

 103. MADONNA BODY SHOP Przed chwilą prezentowałam niegrzeczne “Holy Water”, teraz zmierzam w inną stronę. Urocze, lumieersowe “Body Shop” z plumkającą gitarą akustyczną to spojrzenie na drugą, mniej “skandaliczną” twarz Madonny. Ulubiony cytat: I would drive to the ends of the Earth for you, jumpstart my heart you know what you gotta do.

 102. CHRISTINA AGUILERA ANYWHERE BUT HERE Składanka “Finding Neverland” mimo mocnych nazwisk  szybko przepadła. Szkoda, bo wiele osób powinno zapoznać się z baśniową balladą “Anywhere But Here” wyśpiewywaną przez Aguilerę. Wielkim plusem utworu jest fakt, że artystka stara się trzymać swój wielki wokal na wodzy. Ulubiony cytat: In my mind it is near, I escape all I fear.

 101. THE ARCS COLD COMPANION Założony przez Dana Auerbacha z The Black Keys zespół The Arcs pokazuje nam łagodniejsze, otwarte na inne gatunki oblicze muzyka. Perełką jest leniwie sunące “Cold Companion”, wzbogacone o niezłe gitarowe riffy i chóralne wersy. Ulubiony cytat: I saw a light shining on the edge of town, I packed my things and I ran it down.

9 Replies to “TOP150: najlepsze piosenki 2015 roku (150-101)”

 1. 144. Z całej płyty ten utwór jest jednym z tych, które najmniej przypadły mi do gustu. Ah, jak bardzo różne mogą być gusta.
  141. Jeden z moich ulubionych utworów z płyty. Dawno jej jednak nie słuchałam i wkrótce będę musiała ją sobie przypomnieć.
  140. A ja uwielbiam ich obu. Duet prawie idealny. Piosenka dobra.
  132. O dziwo mój ulubiony utwór z nowej płyty Seleny, chociaż ten bit kojarzy mi się z jakąś wiejską dyskoteką w remizie.
  119. Uwielbiam <3
  115. Uwielbiam <3
  114. Kocham <3
  107. Naprawdę pozytywne (znowu!) zaskoczenie. Chcę więcej Gagi w takim repertuarze. Moim zdaniem to przebija nawet jej jazzowe dokonania.
  106. Ujdzie, zawsze lepsze to niż dwie ostatnie płyty.
  104. Nie cierpię tej piosenki, ale to już chyba wiesz z mojej recenzji.

  Znałam jeszcze kilka innych piosenek, ale te wymienione przeze mnie lubię chyba najbardziej. Lista bardzo odległa od moich muzycznych ideałów, ale liczę na większą ilość moich ulubieńców na kolejnych miejscach, także z niecierpliwością czekam na 100-51 i 51-1.

  Pozdrawiam, NAMUZOWANI.blog.onet.pl

 2. Z tego wszystkiego kojarzę jedynie piosenkę Lady Gagi i ten okropny remix “Crazy in love” Beyonce, którego nie cierpię chyba jeszcze bardziej niż wersji pierwotnej. 🙂

 3. “Yesterday” nie jest 100% powrotem do korzeni, ale muszę przyznać, że ten utwór bardzo mnie uszczęśliwił – tego da się słuchać! Album w takich klimatach byłby świetnym prezentem dla fanów, którzy tak jak ja, najbardziej lubią początkowe bity grupy. “Holy Water” nie jest moim faworytem na “Rebel Heart”, znacznie wolę “Body Shop”, ale jeśli chodzi o ciekawszy występ na żywo, ten pierwszy zdecydowanie wygrywa. 🙂 Z ciekawości przesłuchałam też “I’m On Fire” Awolnation, ale bez szału.
  U mnie nowa notka, zapraszam i pozdrawiam.

 4. 147. Ten utwór z Title jakoś nie jest moim ulubionym.
  135. Całkiem ładnie wyszła jej ta piosenka.
  131. Moja ulubiona z PBP i najlepsza z tego krążka. Ma pazur! No i świetny tekst.
  129. Ten utwór mnie prześladował… za każdym razem jak wchodziłam do jednego ze sklepów z odzieżą to on grał. niczym prawdziwy omen! na dodatek w Londynie ciągle go grali w radiu. Masakra. Po sporym czasię się jakoś do niego przekonałam.
  126. Najsss….
  114. Zdecydowanie się z tobą zgadzam. Ta wersja jest o wiele lepsza od oryginału!
  112. Tu mam skojarzenia z utworem OneRepublic – Something I Need nie wiem czemu. Całkiem niezły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *