15 lat “A Rush of Blood to the Head” Coldplay

26 sierpnia 2002  ukazała się płyta, która jeszcze szerzej otworzyła przed brytyjską grupą Coldplay drzwi do wielkiej sławy. “A Rush of Blood to the Head” jest jednak nie tylko świetnie się sprzedającym wydawnictwem, ale i zbiorem piosenek, których dziś taka fanka jak ja słucha z rozrzewnieniem. Na tej płycie zespół stworzył swój własny, piękny świat alternatywnorockowych dźwięków, do których dodał niesamowite, refleksyjne teksty.

TRACKLISTA

Album “A Rush of Blood to the Head” składa się z jedenastu kompozycji. Płytę otwiera mocne “Politik”. Na zakończenie grupa serwuje zaś wyciszające nagranie “Amsterdam”. Nie istnieje edycja rozszerzona wydawnictwa, ale to nie znaczy, że zadowolić się musimy tylko tymi jedenastoma piosenkami. Dodatkowe kawałki Coldplay porozdzielali i uczynili z nich b-side’y do poszczególnych singli. I tak razem z “In My Place” otrzymujemy “One I Love” i “I Bloom Blaum”. Do “God Put a Smile Upon Your Face” dołączono “Murder” i live cover “Lips Like Sugar” brytyjskiej rockowej formacji Echo & the Bunnymen z końcówki lat 80. “The Scientist” kusiło “1.36” i “I Ran Away” a “Clocks” takimi utworami jak “Crests of Waves” i “Animals”. Podczas sesji nagraniowej do albumu powstała także piosenka “Moses”, którą zespół wykonał podczas trasy koncertowej promującej drugiej wydawnictwo. Po sieci krążą oczywiście kompozycje, które grupa stworzyła, ale odłożyła do szuflady. Do takich kawałków należą “A Ghost”, “Bullets Points Towards Me”, “Deserter”, “Eyes for Eyes”, “Fingers Crossed”, “Idiot”, “In Isolation” i “This Hollow Frame”.

SINGLE

“A Rush of Blood to the Head” promowane było przez cztery single. Na pierwszy ogień poszła kompozycja “In My Place”, którą fani usłyszeli na początku sierpnia 2002 roku. Co ciekawe, nagranie to napisane zostało podczas tworzenia albumu “Parachutes”. Utwór był numerem 1 w Polsce. W UK osiągnął 2. pozycję. W 2003 roku piosenkę nagrodzono Grammy w kategorii Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal. Coldplay zostawili wtedy w tyle m.in. Aerosmith i U2. Na drugi singiel (w listopadzie 2002) wybrano balladę “The Scientist”, która sławę zdobyła głównie za sprawą intrygującego, nagradzanego teledysku. Podobnie jak “In My Place”, tak i piosenka “The Scientist” była bardzo popularna w Polsce. W UK doszła do 10. miejsca. Pod koniec 2002 roku w USA na singlu zaprezentowano “Clocks”. Do Europy kompozycja przywędrowała w marcu 2003 roku. Stało się tak dlatego, iż zrezygnowano z wydawania “The Scientist” na amerykańskim rynku. Obawiano się, że mieszkańcy tego kraju nie zrozumieją tego utworu. “Clocks” w krótkim czasie stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji Coldplay, dochodząc m.in. do 29. miejsca w USA, 9. w UK i 28. w Australii. W 2004 roku za kawałek “Clocks” zespół zdobył Grammy w kategorii Record of the Year, wygrywając m.in. z Beyonce i Eminemem. Ostatnim singlem zostało “God Put a Smile Upon Your Face” – kompozycja, która pierwotnie zatytułowana była “Your Guess Is As Good As Mine”. Numer nie powtórzył komercyjnych sukcesów poprzedników, osiągając zaledwie setną pozycję w UK. W Polsce singiel był… 3.

CYFERKI

“A Rush of Blood to the Head” zadebiutowało na szczycie brytyjskiej listy bestsellerów, znajdując w pierwszym tygodniu ponad 273 tysięcy nabywców. Szacuje się, że dziś w swoich domach krążek ma około 3 miliony Brytyjczyków (najlepszy wynik spośród albumów Coldplay), co przełożyło się na 9x platynę. W 2008 roku płyta znalazła się na liście 20 najlepiej sprzedających się wydawnictw XXI wieku w UK. W 2015 we wspomnianym zestawieniu wskoczyła na 10. pozycję. W USA “A Rush of Blood to the Head” zajęło 5. miejsce na Billboard 200. Album zakupiło w pierwszym tygodniu ponad 144 000 fanów. Według danych, jakie ujawniono w 2014 roku, w ciągu dwunastu lat od premiery krążka w USA znalazł on prawie 5 milionów nabywców. Trzecim krajem, w którym najwięcej słuchaczy zakupiło płytę, jest Australia (ok. 500 000 sztuk). Podobna liczba kopii “A Rush of Blood to the Head” sprzedała się w Niemczech. Na całym świecie nakład albumu wyniósł ok. 22 miliony sztuk.

CIEKAWOSTKI

» Płyta ukazać się miała w czerwcu 2002 roku. Zdecydowano jednak o dopracowaniu kompozycji “Clocks” (Coldplay nie chcieli umieszczać na krążku utworu, z którego nie byli zadowoleni), która trafić miała na trzeci album. Dziś ciężko wyobrazić sobie “A Rush of Blood to the Head” bez tego przeboju.
» Magazyn “Rolling Stone” w 2012 roku umieścił płytę na 466. miejscu zestawienia 500 najważniejszych albumów wszechczasów. Rok później słuchacze BBC Radio 2 nazwali krążek najlepszym wydawnictwem w historii.
» W 2008 roku wytwórnia Capitol wydała album na 180-gramowym winylu.
» Słynny klip do “The Scientist”, w którym obserwujemy wydarzenia od tyłu, wymagał nauczenia się przez Chrisa Martina słów kompozycji… od tyłu. Było warto, bo na teledysk spadł deszcz nominacji, które w wielu przypadkach zamienione zostały na nagrody.
» Pierwszą stworzoną piosenką było “Politik”. Kompozycja powstała z myślą o koncercie formacji na Glastonbury”.
» Najrzadziej wykonywaną przez zespół na koncertach piosenką z drugiej płyty jest “A Whisper”. Przez długi czas fani nie mieli także okazji słyszeć “Green Eyes”. Kompozycję tę Martin napisał z myślą o kobiecie, z którą był, nim poznał Gwyneth Paltrow. Z tego też powodu często omijał utwór w czasie trwania ich małżeństwa. Pojawiają się jednak informacje, jakoby numer ten odnosił się do Jonny’ego Bucklanda, jednego z członków zespołu.
» Tytułowa piosenka, jak w 2002 roku przyznał w jednym z wywiadów Chris, jest hołdem dla Johnny’ego Casha, one of the greatest man with just guitars.
» Numer “Amsterdam” nie jest kompozycją o holenderskiej stolicy. Lider Coldplay zatytułował tak ten utwór tylko dlatego, że napisał go podczas pobytu w tym mieście. Najprawdopodobniej stało się to w 2000 roku. Coldplay w tym roku trzykrotnie gościli w Amsterdamie.
» Okładkę płyty zaprojektowała norweska fotografka modowa Sølve Sundsbø. W 2010 roku Royal Mail (brytyjska poczta) uczyniła z grafiki znaczek pocztowy dla uczczenia dziesięciu najbardziej ikonicznych okładek płyt ostatnich czterdziestu lat.

» Książeczka dodana do albumu zawiera tylko dwa zdjęcia – jedno przedstawia członków zespołu na skraju lasu. Zaś na drugim uwieczniona została ich praca w studiu nagraniowym.

» Podczas jednego z koncertów w Japonii (10 sierpień 2008 rok) do Coldplay na scenie dołączyła Alicia Keys. Znana ze swoim umiejętności gry na pianinie artystka wykonała wraz z grupą utwór “Clocks”.

» “The Scientist” jest najczęściej coverowaną przez innych wykonawców kompozycją z “A Rush of Blood to the Head”. Swoje wersje zaprezentowali już m.in. Corinne Bailey Rae, Avril Lavigne, Willie Nelson i Natasha Bedingfield.

» W 2003 roku wydana została dwutrackowa epka “Remixes”. Znalazły się na niej przeróbki “Clocks” i “God Put a Smile Upon Your Face”. Za pierwszą odpowiada norweski duet Röyksopp. Druga jest dziełem Def Inc.

» Najwyższa pozycja, jaką Coldplay z “A Rush of Blood to the Head” w Polsce uzyskali, to… 25 miejsce na OLiS. Może m.in. dlatego na ich pierwszy koncert czekaliśmy do 2011 roku?

» A skoro już o nim mowa… Do Gdyni (debiut przed polską publicznością zespół zaliczył na Open’erze 30 czerwca 2011 roku) grupa przywiozła pięć piosenek z drugiego krążka – single + “Politik”.

__________________________________

© Grafika: Tumblr

4 Replies to “15 lat “A Rush of Blood to the Head” Coldplay”

  1. Wszystkie nagrody oraz osiągnięcia tej płyty robią wrażenie. Chyba w końcu przesłucham ją w całości, bo póki co znam tylko single. 😉

    U mnie nowy wpis – goodsoundsvibes.blogspot.com
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *