“Hounds of Love” Kate Bush zachwyca już 30 lat


(kliknij by przeczytać recenzję Hounds of Love)

Chyba każdy artysta ma w swojej dyskografii taki album, który nazywa dziełem swojego życia. Czasem jest to debiut, czasem krążek wydany po dwudziestu latach bycia na estradzie. W przypadku Kate Bush tym “albumem, który musisz poznać zanim umrzesz” jest wydane dokładnie trzydzieści lat temu “Hounds of Love”. Z tej okazji przygotowałam trzydzieści ciekawostek dotyczących wydawnictwa, singli itp.

1. Album “Hounds of Love” jest pierwszym, jaki Kate przygotowywała we własnym studiu nagraniowym. Miejsce to powstało w dawnej stodole Wickhan Farm, gdzie kilka lat wcześniej Bush zamykała się i ćwiczyła własne piosenki np. te z płyty “Lionheart”. Artystka sama zaprojektowała swoje studio, które wyposażono m.in. w stół mikserski Soundcraft, kompresory i syntezator Fairlight. Przystosowywanie miejsca na potrzeby artystki ukończono jesienią 1983 roku.

2. Większa część płyty zarejestrowana została latem i jesienią 1983 roku w wiejskim domku Kate Bush w Kent (południowo-wschodnia Anglia). Nagrania dopracowane zostały w domowym studiu artystki.

3. Pierwszą z piosenek, które powstały na album, było słynne „Running Up That Hill”. Kate napisała ją w jeden letni wieczór w 1983 roku, spoglądając na rozciągającą się za oknem dolinę. Pierwotny tytuł tego utworu to „A Deal With God”.

 4. Inspiracją do napisania piosenki „Hounds of Love” był film „Noc demona”. Horror w reżyserii Jacquesa Tourneura na ekrany kin wszedł w 1957 roku. Alternatywna wersja utworu trafiła na wydaną w 1990 roku kompilację „This Woman’s Work”. Wersję tę od tej, którą znamy z wydanego w 1985 roku albumu, dzieli rok pracy.

5. Działający od końca lat 50. gitarzysta John Williams zagrał w utworze „The Morning Fog”. Chór kierowany przez Richarda Hickoxa wzbogacił „Hello Earth”, a The Medici Sextet pojawił się w „Cloudbusting”.

6. Przez miesiąc Kate przebywała w Irlandii, gdzie pracowała nad brzmieniem takich kompozycji jak „And Dream of Sheep”, „Hello Earth” i „Jig of Life”. Chciała urozmaicić te kompozycje brzmieniem irlandzkich instrumentów.

7. W zakończeniu „Jig of Life” słychać Jay’a, brata Kate, mówiącego z irlandzkim akcentem. Mężczyzna pojawia się także w „Waking the Witch”, do którego trzy grosze wtrącił także drugi brat artystki – Paddy.

8. Inspiracją do napisania utworu „Cloudbusting” była wydana w 1973 roku książka „A Book of Dreams” autorstwa przez Petera Reicha i traktująca o jego ojcu Wilhelmie, znanym austriacko-amerykańskim psychiatrze i psychoanalityku. Kate dzieło to nabyła w 1976 roku.

9. Najwięcej czasu zajęło ukończenie piosenki “The Big Sky”. Jak mówił jeden z współpracowników Kate, Haydn Bendall: Ten kawałek przeszedł przez kilka różnych wcieleń. Trudno już określić, kto co przy nim zrobił, co dokładnie dodaliśmy, a co zostało wycięte. Kate pracowała nad nim w nieskończoność.

10. Oprócz dwunastu piosenek, które znalazły się na albumie, podczas sesji nagraniowej powstało kilka dodatkowych kawałków: „Burning Bridge”, „Under the Ivy”, „Not This Time”, „My Lagan Love” oraz „The Handsome Cabin Boy”. Trafiły one na składankę „This Woman’s Work”.

11. Kate zależało, by płyta kontrastowała z albumem „The Dreaming”, który uważany jest za najmroczniejsze dzieło artystki. Stąd więcej na „Hounds of Love” słońca i barw.

12. Płyta dzieli się na dwie części. Na jednej znalazły się pozytywne kompozycje (m.in. „Running Up That Hill”, „Cloudbusting”). Na drugą trafiły mroczniejsze nagrania, które razem tworzą filmową opowieść o dziewczynie, która dryfuje po morzu i, czekając na ratunek, uwięziona jest między koszmarem na jawie a równie złymi snami. Historia zatytułowana została „The Ninth Wave”. Jej tytuł Kate zaczerpnęła z wiersza Alfreda Tennysona „The Coming of Arthur”.

13. Decyzję o podzieleniu albumu na dwie części Kate podjęła po napisaniu kompozycji „And Dream of Sheep”, którą chwilę później połączyła z „Under Ice”.

14. Partia chóru w “Hello Earth”, za którą odpowiadają The Richard Hickox Singers, zaczerpnięta (a następnie przetłumaczona na język angielski) została z gruzińskiej ludowej pieśni “Zinskaro”. Pod koniec piosenki padają ponadto słowa po niemiecku: Tiefer, tiefer. Irgendwo in der Tiefe gibt es ein Licht (PL: Głębiej, głębiej. Gdzieś w tej głębi jest światło). Iście międzynarodowy kawałek.

15. Piosenka “Waking the Witch” zawiera sample z utworu “The Happiest Days of Our Lives” Pink Floyd z albumu “The Wall”. Wchodząc w szczegóły – Kate zapożyczyła odgłos helikoptera.

16. Pierwszy singiel zapowiadający „Hounds of Love” – „Running Up That Hill” – ukazał się na początku sierpnia 1985 roku. Kate zgodziła się na propozycję wytwóni EMI, by zmienić tytuł kompozycji z „A Deal With God” na tę, którą znamy dzisiaj. Powodem była chęć promocji nowych utworów Bush w katolickich krajach.

17. Klip do “Running Up That Hill” był jednym z ostatnich, w którym Kate postawiła na taniec. Niestety, stacja MTV odmówiła prezentowania teledysku na antenie, argumentując, że tak artystyczne video to dla zwykłego widza za wiele. Co ciekawe w 1986 roku Kate otrzymała za swójklip nominację do MTV Video Music Awards w kategorii Best Female Video (Brytyjka przegrała z “How Will I Know” Whitney Houston). Bez telewizyjnej promocji piosenka doszła do 3. miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Osiągnęła także najwyższą lokatę w USA za wszystkich kompozycji Kate (30. pozycja).

18. Pierwszy raz „Running Up That Hill” Kate Bush na żywo wykonała kilka dni po premierze singla w brytyjskim programie „Wogan”. Był to zarazem jej pierwszy publiczny występ w ojczyźnie od przeszło trzech lat.

19. Piosenka “Running Up That Hill” jest najczęściej coverowanym numerem Kate Bush. Z utworem tym zmierzyli się m.in. tacy artyści jak Tori Amos, Little Boots, Placebo, Serena, Within Temptation, Patrick Wolf, Elastic Band.

20. Uroczysta premiera płyty odbyła się w londyńskim planetarium. Wówczas po raz pierwszy Kate Bush pojawiła się publicznie ze swoim ukochanym, Delem Palmerem.

21. Psy, które towarzyszą Kate na okładce płyty, nosiły imiona Bonnie i Clyde.

22. W listopadzie 1985 roku, już po premierze albumu, Kate w jednym z wywiadów tak powiedziała o procesie tworzenia swojego dzieła: był to jeden z najszczęśliwszych, spełnionych okresów mojego życia.

23. Płyta „Hounds of Love” zadebiutowała na 1. miejscu brytyjskiej listy bestsellerów, spychając ze szczytu „Like a Virgin” Madonny.

24. Album w pół roku po premierze rozszedł się na Wyspach Brytyjskich w ilości przekraczającej 600 tysięcy sztuk. W grudniu znalazł się tam więc w zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt 1985 roku, obok takich krążków jak „Like a Virgin” Madonny, „Born in the U.S.A.” Bruce’a Springsteena i „No Jacket Required” Phila Collinsa.

25. Drugim singlem promującym krążek został utwór “Cloudbusting”. Utwór do stacji radiowych trafił w październiku 1985 roku. Numer dotarł do 3. miejsca na polskiej Liście Przebojów Programu Trzeciego. W Anglii piosenka była 20., podobnie jak w Niemczech. Warty uwagi jest klip do kompozycji. Wystąpił w nim znany kanadyjski aktor Donald Sutherland. Co ciekawe w teledysku Kate wcieliła się w rolę… syna bohatera granego przez aktora.

26. Klip do “Cloudbusting” powtórzył historię “Running Up That Hill” i nie był emitowany przez stację MTV. Teledysk był za to wyświetlany w kinach przez filmem “Powrót do przeszłości”.

27. Na trzeci singiel Bush wybrała tytułową kompozycję. Piosenka doszła do 18. miejsca na brytyjskiej liście najpopularniejszych singli. Była także 12. w Irlandii. Klip, jaki do niej powstał, wyreżyserowała sama Kate. Artystka inspirowała się filmem Alfreda Hitchocka “39 kroków” z 1935 roku.

28. W 1986 roku Picture Music International wydali kasetę “The Hair of the Hound” zawierającą cztery teledyski nakręcone do singli z albumu “Hounds of Love”.

29. Podczas ubiegłorocznej serii występów Before the Dawn (były to pierwsze koncerty Kate od czasów Tour of Life z 1979 roku) artystka wykonywała kilka utworów z „Hounds of Love”: „Running Up That Hill”, „Hounds of Love”, „Cloudbusting” oraz całość „The Ninth Wave”.

30. Na potrzeby ubiegłorocznych koncertów Kate zdecydowała się nakręcić teledysk do utworu “And Dream of Sheep”. Klip prezentowany był publiczności. Video powstało w Pinewood Studios w Wielkiej Brytanii. Przedstawia Kate ubraną w kamizelkę ratunkową i śpiewającą na żywo swoją piosenkę.

________________________________________________________
Źródła: G. Thomson, Zmysłowy świat Kate Bush, 2013, In Rock
KateBushEncyklopedia.com

6 Replies to ““Hounds of Love” Kate Bush zachwyca już 30 lat”

 1. Bardzo ciekawy pomysł. Kilka rzeczy wiedziałem, ale o większości nie miałem zielonego pojęcia. Ubóstwiam Hounds of Love i zgadzam się, że jest to najlepszy krążek Kate.

  Zapraszam do nas – Niespodziewana recenzja discopolowego albumu Weekend oraz konkurs o płytę Hiper/Chimera Donatana i Cleo

 2. Kapitalna sprawa z takim rodzajem wpisu, fajnie, ze szukasz też innych rozwiązań. Niestety Bush nie jest artystką, która znajduje się w mojej bibliotece, z wyjątkiem piosenki “Don’t Give Up” u Pete’a Gabriela, więc pochłonąłem właśnie sporo nowej wiedzy:D
  Można Cię dodać na spotify? Nigdzie nie znalazłem Twojego nicku, więc pytam tu 🙂
  Zapraszam http://lechartz.blogspot.com/

 3. Nie wiem dlaczego, ale kompletnie nie trawię Bush. Jest jakaś taka aż nazbyt odrealniona. Jakby się urwała z psychiatryka. Wokalnie mnie też nie powala na kolana.
  Zapraszam na nowy wpis. 🙂
  Taki w trochę innym charakterze, bo nie recenzja, ale mam nadzieję, że zaciekawię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *