OdNowa: Red Right Hand

In my house he wrote „his red right hand” opowiada w “Song of Joy” na albumie “Murder Ballads” Nick Cave, wracając na chwilę do poprzedniej płyty i reprezentującej ją piosenki “Red Right Hand” Australijczyk. Nagranie “wprowadziło nam bohatera, o którym tak naprawdę wciąż wiele nie wiemy. Jakie są jego zamiary? Czy jest pozytywną czy negatywną postacią? Odpowiedzi na te pytania zna tylko Cave, ale w jego buty próbowało wejść wielu innych artystów.

Kompozycja “Red Right Hand” powstała w pierwszej połowie lat 90. Nick Cave and the Bad Seeds udostępnili ją na swoim albumie “Let Love In” w 1994 roku. Tytuł utworu zaczerpnięty został z wersu poematu “Paradise Lost” autorstwa Johna Miltona. Piosenka jest jednym z najbardziej znanych nagrań w karierze australijskiej formacji. Drugą młodość utwór przeżywa od czasu, kiedy uczyniono z niego muzyczny motyw przewodni kryminalnego serialu “Peaky Blinders”, o czym nie raz wspomnę.

ARCTIC MONKEYS (2009)

Brytyjska grupa z Alexem Turnerem na wokalu zaskoczyła przeróbką “Red Right Hand” przed dziesięcioma laty. Zespół wydawał wówczas swój trzeci krążek, “Humbug”, a jednym ze zwiastujących go kawałków została kompozycja “Crying Lighning”. Wydany na początku lipca singiel sprzedawany był z dwoma innymi piosenkami. Jedną z nich była dynamiczna, przyśpieszona, pełna młodzieńczej energii wersja hitu Nick Cave and the Bad Seeds. Co ciekawe w latach 2009-2010 Turner i spółka regularnie dodawali cover do swoich koncertowych setlist.

PJ HARVEY (2014)

Gdyby w latach 90. funkcjonowało określenie power couple, na pewno byłby nią tandem Nick Cave & PJ Harvey. Brytyjska ikona alternatywy spotykała się z australijskim wykonawcą przez krótki czas. Jak bardzo Harvey była dla Cave’a ważna, pokazuje przygnębiająca płyta “The Boatman’s Call”. Ciekawi, jaka była reakcja Nicka na przeróbkę “Red Right Hand”. PJ wykonała ją w 2014 roku na potrzeby wspomnianego serialu “Peaky Blinders”. Jej wersja jest smutna, oniryczna, ale zarazem przesiąknięta tajemnicą.

LAURA MARLING (2017)

Brytyjska folkowa wokalistka podzieliła los PJ Harvey i przyjęła zaproszenie od reżysera “Peaky Blinders”. Swoją wersję kompozycji zarejestrowała w 2017 roku, lecz w serialu efekt jej pracy pojawił się w 2018 roku. Jaki jest ten cover? Znacznie inny od tego, jaki zaserwowała nam Harvey. Postawiono na minimalistyczną, lecz odpowiednio budującą napięcie grę żywych instrumentów. Niestety przeróbka Marling jest niezwykle krótka.

IGGY POP X JARVIS COCKER (2018)

Po dwóch wokalistkach i ich balladowych interpretacjach przyszła pora na coś z kompletnie innej bajki. W 2018 roku Iggy Pop i Jarvis Cocker postanowili dołączyć do rodziny “Peaky Blinders” i nagrali cover “Red Right Hand”, który spodobać mógłby się samemu Cave’owi. Ich wersja jest rockowa, agresywna i bardzo gorączkowa. Tak zapewne brzmiałby ten numer, gdyby Nick Cave and the Bad Seeds zarejestrowali go w latach 80. Iggy Pop chętnie wraca do “Red Right Hand” na swoich koncertach. Nie przez przypadek jego interpretacja przedstawiona została publiczności podczas australijskich koncertów.

SNOOP DOGG (2019)

Nie, to żaden błąd. To także żaden żart. W tym roku “Red Right Hand” przypadło najbardziej wychillowanemu raperowi w branży. Snoop Dogg dodał nieco hip hopowych elementów, wykazując jednocześnie szacunek do oryginalnej melodii. Jego nawijka jest nieprzesadnie szybka i kojarzy się z narratorskim stylem Nicka Cave’a. Mniej w tym może emocji, ale całość pozytywnie zaskakuje. I udowadnia, że są piosenki, które interpretować można na wiele sposobów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *