ROCZNICA: 20 lat od “Laundry Service” Shakiry

Jeśli albumy “Pies Descalzos” i “Dónde Están los Ladrones?” uczyniły z Shakiry nową, choć zbuntowaną królową latynoskiej muzyki, tak anglojęzyczne “Laundry Service” sprawiło, że artystka miała w garści cały świat. Album przyniósł niezapomniane przeboje, których wciąż słucha się dobrze. Od premiery krążka mija właśnie 20 lat. Co warto wiedzieć o tym wydawnictwie?

♣ Nie byłoby “Laundry Service” gdyby nie Gloria Estefan, której mąż pracował z Shakirą. Legendarna latynoska gwiazda przekonała Kolumbijkę, by spróbowała podbić anglojęzyczny rynek. Przetłumaczyła wówczas na angielski utwór “Ojos Así” (“Eyes Like Yours”) i zachęciła tym samym Shakirę, by ta zrobiła to samo z innymi hiszpańskimi tekstami.

♣ Przeciwna wydaniu anglojęzycznej płyty była wytwórnia Shakiry. Szefostwo Epic Records obstawało jedynie przy wrzuceniu kilku angielskich piosenek na hiszpański album. Zmienili zdanie po argumencie, iż anglojęzyczni słuchacze nie kupiliby albumu, na którym piosenki w tym języku byłyby w mniejszości.

♣ Artystka przed nagraniem “Laundry Service” zaczęła brać lekcje angielskiego. Spędzała też czas na analizowaniu tekstów piosenek Boba Dylana i czytaniu poezji Leonarda Cohena.

♣ Pierwszą napisaną przez nią kompozycją z myślą o anglojęzycznym krążku było “Objection (Tango)”. Utwór ten otwiera album.

♣ W 2002 roku płyta w niektórych hiszpańskojęzycznych regionach ukazała się pod szyldem “Servicio de Lavandería”.

♣ W Polsce album zakupiło ponad siedemdziesiąt tysięcy osób, co sprawiło, że krążek pokrył się platyną.

♣ W 2007 roku płyta umieszczona została na liście 200 najważniejszych wydawnictw wybranych przez Rock and Roll Hall of Fame i National Association of Recording Merchandisers.

♣ A czemu właśnie “Laundry Service”? Swego czasu Shakira powiedziała, że jej dwie największe pasje – miłość i muzyka – są jak mydło i woda. To było jak głębokie oczyszczenie i ponowne narodziny – tak o procesie tworzenia albumu mówiła w wywiadach artystka.

♣ Pierwszym singlem została kompozycja “Whenever, Wherever”, która uchodzi dziś za jedną z najważniejszych piosenek w karierze Kolumbijki. Chociaż ukazała się w 2001 roku, szczyt jej popularności przypadł na 2002 rok. Utwór dotarł na szczyty list przebojów w takich krajach jak Australia, Niemcy, Francja i Włochy.

♣ Podczas pamiętnego występu w ramach Super Bowl Half Time Show w 2020 roku usłyszeliśmy “Whenever, Wherever”. Była to jedyna piosenka z “Laundry Service” przypomniana przez artystkę.

♣ Po występie z “Whenever, Wherever” podczas Super Bowl Half Time Show sprzedaż singla skoczyła o 1264%.

♣ Chociaż o Shakirze najczęściej mówi się w kontekście latynoskiej muzyki, to właśnie “Laundry Service” jest jej najlepiej sprzedającą się płytą. W swoich domach ma ją przeszło 13 milionów słuchaczy.

♣ Album dotarł do 1. miejsca na listach bestsellerów w takich krajach jak Australia, Kanada i Hiszpania. W UK i Niemczech był drugi, zaś w USA 3.

♣ Mimo iż w 2004 roku wokalistka myślała już o “Fijación Oral, Vol. 1”, w marcu 2004 roku wydała jeszcze jeden singiel z “Laundry Service”. Została nim piosenka “Poem to a Horse”, która promowała dodatkowo live album “Live & off the Record”. Płyta zawiera zapis koncertu, jaki w Holandii Shakira zagrała w ramach trasy Tour of the Mongoose.

♣ Może ciężko w to uwierzyć, ale miłosna ballada “Underneath Your Clothes”, która wydana została jako drugi singiel promujący “Laundry Service”, jest jednym z najpopularniejszych utworów w karierze Kolumbijki. Piosenka była numerem 1. m.in. w Australii i wielu europejskich krajach. Regularnie przypominana jest przez wokalistkę podczas tras koncertowych.

♣ W teledysku do “Underneath Your Clothes” wystąpił ówczesny chłopak Shakiry – Antonio de la Rúa będący synem byłego prezydenta Argentyny.

♣ Obecność mężczyzny w klipie przysporzyła Shakirze niemałych kłopotów. “Laundry Service” przez jakiś czas banowane było w Argentynie przez powiązania artystki z de la Rúa, którego ojciec doprowadził gospodarkę kraju do ruiny.

♣ Na przekór nastawienia na podbijanie anglojęzycznego rynku na “Laundry Service” nie zabrakło hiszpańskojęzycznych kompozycji. Reprezentantami tego języka są tu tracki “Te Dejo Madrid” i “Que Me Quedes Tú”. Obie piosenki wydane zostały jako single w Hiszpanii.

♣ Mimo postawienia na język angielski i świetnych komercyjnych wyników “Laundry Service” nie otrzymało ani jednej nominacji do nagród Grammy. Podczas ich latynoskich odpowiedników nagrodzono jedynie klip do “Suerte” (hiszpańska wersja “Whenever, Wherever”).

♣ Żaden z singli nie skrywał B-side’ów, które byłyby nigdy wcześniej niepublikowanymi nagraniami. W wielu wydaniach wykorzystano po prostu kawałki z płyty “Dónde Están los Ladrones?”. Także i rozszerzone wydania albumu nie zawierały rarytasów. Jeśli zaś liczyliście na niespodzianki z okazji 20-lecia wydawnictwa, nieźle się zawiedziecie. To jedynie kilka odświeżonych klasyków.

♣ Niewiele wiadomo jest o odrzuconych kompozycjach. Chodzą jedynie plotki o nagraniu “I Am Here” – miała być to angielska wersja singla “Estoy Aquí” znanego z płyty “Pies Descalzos” z 1995 roku.

♣ Może ciężko w to dziś uwierzyć, lecz na początku anglojęzycznej kariery Shakira w USA porównywana była do… Britney Spears.

♣ Według wielu osób do rozkwitu kariery Shakiry w Stanach Zjednoczonych przyczyniła się inna latynoska – Jennifer Lopez, która w 1999 i 2001 roku zaprezentowała świetnie przyjęte płyty “On the 6” i “J.Lo”. Przygotować one miały słuchaczy na pojawienie się innej pop gwiazdy z krajów Ameryki Łacińskiej.

2 Replies to “ROCZNICA: 20 lat od “Laundry Service” Shakiry”

  1. Lubię “Laundry Service”, ale “Ojos Asi” to w dalszym ciągu moja ulubiona piosenka Shakiry, dlatego ten angielskojęzyczny “debiut” trochę mnie zawiódł spłaszczonym popowym brzmieniem. No ale nie byłoby dzisiejszej Shakiry bez tej płyty, więc już nie marudzę 😉

    Pozdrawiam i zapraszam na nowy wpis.

  2. Ech, mam wrażenie, że “Whenever, Wherever” ukazało się 5-10 lat temu, a nie 20 😛 To swoją drogą chyba moja ulubiona piosenka Shakiry.
    Zapraszam na nowy wpis i pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *