ROCZNICA: “Call Off the Search” Katie Melua

Nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać, że jedną z najbardziej lubianych przez Polaków zagranicznych wokalistek jest Katie Melua. Gruzińska (lecz dorastająca w Wielkiej Brytanii) artystka zauroczyła nas lata temu singlem “Nine Million Bicycles”. I wprawdzie nie wiemy, ile tych rowerów jeździ po Pekinie, ale policzyć możemy, ile lat muzyka Meluy nam towarzyszy. Od jej debiutu mija bowiem dwadzieścia lat. Oto porcja ciekawostek o krążku “Call Off the Search”.

♥ Katie Melua została odkryta podczas szkolnego showcase’u w 2003 roku przez Mike’a Batta, który dla wytwórni Dramatico szukał wokalistki, która potrafi prezentować jazz i blues w interesujący sposób.

♥ Mężczyzna uwierzył w młodą Gruzinkę i postanowił zostać jej producentem. Muzyk rozpoczął karierę pod koniec lat 60. Na koncie ma kilka własnych wydawnictw, garść soundtracków oraz pracę z takimi artystami jak Vanessa Mae, Cliff Richard i The Hollies. Z Katie został do 2013 roku.

♥ Jedynie dwie piosenki zawarte na “Call Off the Search” napisane zostały przez Katie – “Faraway Voice” jest jej hołdem składanym zmarłej w 1996 roku Evie Cassidy; “Belfast (Penguins and Cats)” zaś przypomnieniem lat, jakie artystka spędziła w tym mieście.

♥ Album dotarł na szczyt brytyjskiej listy bestsellerów, a jego sprzedaż jeszcze bardziej wystrzeliła do góry w 2004 roku, co dało wokalistce 5. miejsce w zestawieniu najpopularniejszych wydawnictw minionych dwunastu miesięcy. Szacuje się, że do dzisiaj przeszło dwa miliony Brytyjczyków ma w swoich domach “Call Off the Search”.

♥ Dzięki takim wynikom album zaliczany jest do stu najlepiej sprzedających się płyt na Wyspach Brytyjskich.

♥ Na podstawowej edycji płyty znalazło się dwanaście nagrań. Japońskie wydanie rozszerzone zostało o utwór “Deep Purple”.

♥ Komu jednak mało piosenek debiutującej Meluy, ten ucieszy się na wieść o stronach B kolejnych singli. Znajdziemy na nich takie dodatkowe piosenki jak “Shirt of a Ghost”, “Turn to Tell”, “Jack’s Room”, “Downstairs to the Sun”.

♥ Pierwszy singiel ukazał się… miesiąc po premierze płyty. Została nim kompozycja “The Closest Thing to Crazy”, która popularność zawdzięcza prezenterowi radia BBC, który zaufał młodej wokalistce i chętnie puszczał jej piosenki na antenie. Pomogło – kawałek dotarł do 10. miejsca na brytyjskiej liście przebojów.

♥ “The Closest Thing to Crazy” nie jest utworem, jaki Mike Batt napisał z myślą o Katie. Piosenka powstała już w 1995 roku i znalazła się na płycie muzyka “Arabesque“.

♥ Album promowały jeszcze dwie inne piosenki – “Call Off the Search” i “Crawling up a Hill”.

♥ Utwór “Call Off the Search” był pierwszą kompozycją, jaką Mike Batt zaprezentował Katie. Ta zareagowała bardzo pozytywnie – jak tylko ją usłyszałam, pokochałam ją. To było idealne, nienaruszone, kompletne – Mike grał to na pianinie bez żadnego innego akompaniamentu.

♥ Cztery zawarte na płycie piosenki są coverami – “Crawling up a Hill”, “Learnin’ the Blues”, “I Think It’s Going to Rain Today” oraz “Lilac Wine”.

♥ Napisany przez Batta utwór “Mockingbird Song” bazuje na amerykańskiej tradycyjnej kołysance “Hush, Little Baby”, która powstała przeszło sto lat temu.

♥ Także i “Tiger in the Night” autorstwa Mike’a Batta znane było kilka lat wcześniej. W 1998 roku na potrzeby filmu “Keep the Aspidistra Flying” nagrał ją Colin Blunstone. Katie trafiła na nagranie podczas zapoznawania się z archiwami Batta i wyraziła zainteresowanie zarejestrowaniem swojej wersji.

♥ Nie inaczej ma się sprawa z “Blame It on the Moon”. Batt stworzył kompozycję pod koniec lat 90. z myślą o musicalu noszącym taki sam tytuł. Dziś Malua przyznaje, że to jeden z najbardziej lubianych przez nią utworów autorstwa Mike’a.

♥ Okładkowe zdjęcie wykonał Michael Halsband, który ma na swoim koncie fotografie takich sław jak The Rolling Stones, David Byrne, AC/DC czy Iggy Pop.

♥ Chociaż Katie Meluę postrzega się głównie jako artystkę tworzącą dla europejskiego odbiorcy, “Call Off the Search” dotarło do dalszych zakątków globu. Ciepło przyjęli ją słuchacze w Nowej Zelandii (4. pozycja), Australii (13.) czy Japonii (13.). W USA krążek był dopiero 161. na Billboard 200.

♥ W ciągu dwóch dekad dyskografia Meluy rozrosła się o kilka innych albumów, lecz na każdym z koncertów artystki znajduje się miejsce na utwory z jej debiutu. Ostatnio obok tytułowego numeru chętnie przypominane jest “Tiger in the Night”. Poprzednio Gruzinka sięgała po ten kawałek przed dekadą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *